home K2»Infoservis»Diskusní fórum»Rozpouštění faktur přijatých do faktur v...

Téma založil Administrator MPL-Ova
Poslední příspěvek přidal Kreuzinger Pavel 24. dubna 2023 11:59:07. Téma obsahuje 8 odpovědí.
Modul: Proces:
12. dubna 2023 7:57:58
Dobrý den,

potřebuji poradit jak rozpouštět vedlejší náklady faktur přijatých do faktur vydaných.

Příklad: Máme akci, kdy za odběr většího množství zboží je doprava zdarma. Na faktuře vydané není položka doprava. Zboží je odesláno přepravní službou, od které obdržíme fakturu. Potřebujeme tento náklad rozpustit ve faktuře vydané, aby došlo k vyčíslení skutečného zisku na tomto dokladu.

Předem děkuji za náměty.

Sabina Rychtářová

13. dubna 2023 12:49:58
Dobrý den,

návrhy zatím žádné, ale prosím o informaci, zda by o takovou funkcionalitu v programu K2 byl zájem.
Třeba se v budoucnu takové možnosti v programu K2 dočkáme.
Osobně jsem se s tím požadavkem několikrát setkala.
Děkuji za reakce.

Sabina Rychtářová

13. dubna 2023 13:26:02
Dobrý den,
řešíme tuto problematiku přes metodiku rozpouštění vedlejších nákladů v nákupu.
Náklad za dopravu se promítne jako vedlejší náklad na pořízení vybraných zbožních položek nákupu a zvýší tak jejich skladovou cenu na skladu. Prodej takto zatížené položky generuje nižší marži v prodeji.
Aby celé metodika správně fungovala, je třeba nastavit v parametrech mandanta - skladová cena s vedlejšími náklady a používat skladovou cenu podle šarží na účetním skladu, kterého se skladové pohyby týkají.
Pokud nebudete mít skladovou cenu podle šarží, pravděpodobně klouzavou, tak ovlivnění skladové ceny konkrétních položek nákupu nebude přesné, navýšený příjem navýší skladovou cenu pro veškerou dispozici konkrétní skladové karty (v rámci účetního skladu). Při ceně podle šarží zatěžujete pouze konkrétní šarži, nebo můžete šarže k zatížení vedlejším nákladem určit.

Zkonzultujte se svým konzultantem možnosti využití této metodiky ve Vaší společnosti.

13. dubna 2023 13:38:57
Dobrý den,

ano, rozpouštění VN v nákupu samozřejmě víme a máme to takto nastaveno, ale to rozpuštění VN do faktur vydaných se týká konkrétních položek faktury (šarží na faktuře vydané).
Pokud dodavatel nám za dodávku zboží fakturuje dopravu, rozpouštíme tento náklad do faktury přijaté za zboží, ve kterém se vezlo.
Když to zboží v rámci nějaké akce zašlu přepravní službou zákazníkovi a přijde mi doklad za odeslané zboží, nemám jak ponížit zisk na konkrétním dokladu vystaveném. Nevidím tak na dokladu skutečný zisk.
Nevím, zda si správně rozumíme.

Sabina Rychtářová

13. dubna 2023 13:43:14
  • Dékány Jan
  • Registrován1.8.2012
  • Naposledy přihlášen 4.4.2025
Dobrý den pane Koreček,

tím lze řešit vedlejší náklady v nákupu. Když odešlu zboží zákazníkovi XYZ a přijde mi faktura za dopravu toho zboží danému zákazníkovi, tak přeci nemohu použít rozpouštění vedlejších nákladů na zboží, které jsem pořídil třeba před rokem. Navíc bych si tím navýšil skladovou cenu celé šarže a já jsem zákazníkovi XYZ dal jen část dané šarže... Do zakázky mu to nějakou položkou doprava také nechci dávat, ale ve vyhodnocení marže a zisku bych to rád viděl...

Typicky zákazník si objedná notebook. Zisk je Prodej - sklad = 1000 Kč. Já ho strčím do krabice a odešlu PPL... Příští měsíc přijde faktura za PPL se všemi dopravami za předchozí měsíc, jedna položka je doprava daného notebooku k zákazníkovi. A jak tuto dopravu "rozpustit" do zakázky s notebookem, abych si "narovnal" zisk, který nebude 1000 Kč, ale například 1000 - 150 = 850 Kč?

13. dubna 2023 13:52:19
Děkuji, za reakci. Přesně takto jsem to myslela.

Rychtářová

13. dubna 2023 14:00:22
  • Dékány Jan
  • Registrován1.8.2012
  • Naposledy přihlášen 4.4.2025
Bylo potřeba reagovat, protože odpověď byla myšlenkově zcela jinde... Navíc téma mě také zajímá a očekával jsem odpověd směr Kódy zakázek nebo něco obdobného...

21. dubna 2023 12:48:55
  • Hrudka Jiří
  • Registrován7.2.2017
  • Naposledy přihlášen 5.5.2025
Tato funkcionalita by se asi hodila i nám.

Je totiž i pravdou, že občas přesně tohle by se dalo využít, když odešleme zakázku, u které bychom našemu zákazníkovi dopravu neúčtovali.

Výsledky ve vyhodnocení by byly jistě přesnější a lépe dostupné.

24. dubna 2023 11:59:07
Dobrý den,

jen se přidávám k tomuto tématu. Rozpouštění vedlejších nákladů do skladové ceny je jedna věc a možnost jejich sledování v souvisejících prodejních dokladech je věc druhá. Řešíme to nejméně ve 2 našich společnostech a nejedná se o zrovna "drobné".

Popíšu jeden případ, který to trochu objasní. Dodáváme zboží různě po Evropě a k tomu objednáváme i dopravu. V mnoha případech jde o nákup zboží z dceřiné společnosti nebo od externího dodavatele. Tato dodávka nebo jen její část jde přímo k odběrateli. Náklady na dopravné tedy rozpouštíme standardně do skladové ceny zboží, ale velmi často je zboží dávno prodáno než obdržíme fakturu (y) za dopravné. Prodejce musí průběžně sledovat, za jakou cenu byla doprava objednána, promítnout do prodejní ceny a následně kontrolovat, zda tato cena za dopravu byla skutečně fakturována. A to nemluvím o tom, že se jedná o oblast s celkem dynamickými změnami na denní bázi.
Nějaký nástroj, který by umožnil prodeji rychle a jednoduše sledovat předpokládané vedlejší dopravní náklady a přenášet je do prodejních dokladů, by se určitě hodil.

P. Kreuzinger